Tell me and I forget, teach me and I may remember, involve me and I learn.         Benjamin Franklin

Benjamin Franklin - znany wszystkim - jeden z ojców założycieli Stanów Zjednoczonych, polityk, uczony, filozof. Jego wizerunek widnieje na banknocie studolarowym. Mało kto jednak wie, że Benjamin Franklin pracował także w obszarze edukacji. Pomagał, wspierał i robił wszystko co było w jego mocy, aby ci, którzy chcieli się uczyć, mogli to robić. Jego pomysł na edukację, bardzo mi zresztą bliski, przetrwał w słynnym cytacie, w którym mówi: "Powiedz mi, a zapomnę. Naucz mnie, a może zapamiętam. Zaangażuj mnie, a wtedy się nauczę".

Nauczyciele z Jasieńskiego gimnazjum wcielają w życie idee Benjamina Franklina. Aby nauczyć, angażują uczniów w różnorodne działania. Nie będę tutaj wspominała o wszystkich projektach, które są realizowane w ZKPiG nr 2, ponieważ jest ich zbyt wiele. Opowiem tylko  o tym co  się wydarzy w najbliższych miesiącach w związku z projektami międzynarodowymi.

Projekt Erasmus+ "Poszukiwanie skarbu - Treasure Hunt" jest już na dobre zakorzeniony w naszej szkole. Uczniowie od 2015 roku współpracują z koleżankami i kolegami z 5 krajów partnerskich: Słowenii, Finlandii, Węgier, Hiszpanii i Niemiec. Projekt promuje ideę gryfikacji, czyli  nauki poprzez udział w  Grze - The Game. Benjamin Franklin byłby z nas dumny! W zeszłym roku odbyły się dwa spotkania - w Finlandii i Hiszpanii - w trakcie których uczniowie zdobyli dwie części magicznego kamienia Sampo. W naszej Grze jest  odpowiedzialny za równowagę wodną naszej planety. Aby uratować ziemię przed katastrofą, należy zdobyć wszystkie kawałki. I tym właśnie będą się zajmować gimnazjaliści w marcu w Słowenii, a w maju na Węgrzech. Uczniowie z wszystkich krajów muszą wykazać się dużą wiedzą na temat wody i umiejętnościami współpracowania w grupie rówieśników. Trzymajmy kciuki za naszych gimnazjalistów!

"Youth cultures - present, past, future", to kolejny projekt międzynarodowy realizowany w naszej szkole. We wrześniu tego roku Pani Kamila Budych nawiązała kontakt z holenderską szkołą Niftarlake College w Maarssen, z którą organizuje wymianę. Trzydziestu trzech jasieńskich gimnazjalistów  oraz czterech nauczycieli spędzi w Maarssen tydzień. Będą wspólnie pracować, zwiedzać  i uczyć się.  Natomiast w maju spodziewamy się rewizyty.  Każdy z Państwa będzie mógł  spotkać młodych Holendrów w autobusie, sklepie, a może i w swoim domu, jeśli akurat Państwa Dziecko uczy się w ZKPiG nr 2.

Opisałam Państwu dwa projekty, nad którymi pracujemy z młodzieżą. Dwa wyzwania na najbliższe miesiące. Bogatsi o doświadczenia przekażemy Państwu relacje z wyjazdów w następnym numerze.

BP